WYDARZENIA 2018/2019


Zakończenie roku szkolnego 2018/2019


"OSTATNI RAZ Z MOJĄ KLASĄ" to hasło tegorocznego zakończenia roku szkolnego 2018/2019r.

Nadszedł długo wyczekiwany moment dla uczniów klasy VIII. W środę 19 czerwca br. oficjalnie zakończył się rok szkolny dla ósmoklasistów. Po raz ostatni w tym roku szkolnym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza spotykali się w pełnym składzie, aby uroczyście pożegnać ósmą klasę oraz nagrodzić tych uczniów, którzy przez dziesięć miesięcy ciężkiej pracy zasłużyli na wyróżnienie. Dla niektórych był on trudny, dla innych pełen wyzwań i sukcesów, nowych doświadczeń. Była radość,życzenia dalszych sukcesów w edukacji, łzy wzruszenia. Uroczystość pożegnania klas VIII w szkole zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Fałków Pan Henryk Konieczny, który wręczył nagrodę dla Wiktorii Hajduk z klasy VIII za osiągnięcie najwyższego w szkole wyniku z egzaminu oraz nagrodę dla Marii Śliwińskiej z klasy VI za osiągnięcie najwyższej średniej w szkole. Pani Dyrektor Marianna Michalska, wręczyła nagrody za wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy osiągnęli 100% frekwencję.Następnie przyszedł czas na część artystyczną, w wykonaniu klasy VIII oraz pożegnanie, które przygotowała klasa VII.

Na koniec Pani Dyrektor życzyła uczniom aby wakacje upłynęły pod znakiem radości, aby pomogły zregenerować siły i pozwoliły z ochotą i zapałem spotkać się za dwa miesiące w nowym roku szkolnym 2019/2020 i w murach nowej szkoły.

Wszystkim uczniom życzymy słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji.


DM

Foto-relacja z wydarzenia dostępna jest na facebooku: ZOBACZ ZDJĘCIA


Rajd rowerowy do "Piliczańskiego Parku Krajobrazowego"

Ostatnie godziny wspólnie spędzone razem w klasie VII. Postanowili wykorzystać je aktywnie i wybrali się na rajd rowerowy do ,,Piliczańskiego Parku Krajobrazowego”. Pogoda i humory dopisywały, więc wszyscy byli szczęśliwi. Po wysiłku fizycznym udali się na dobre jedzenie. Wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni. Opiekunami byli: wychowawczyni p.Ela Śliwińska i mama kolegi p. Iwona Stefańska. Do zobaczenia po wakacjach!!.

DM


Rajd pieszy szlakiem Czermno-Zuzowy-Zalew w Przedborzu

17 czerwca 2019r Klasa VIII z wychowawczynią panią Karoliną Ociepą i panią Anną Smołuch wyruszyła na rajd pieszy szlakiem Czermno-Zuzowy-Zalew w Przedborzu. Była to ostatnia szansa, aby w swoim gronie spędzić czas przed pożegnaniem szkoły podstawowej. Zmęczeni, po 2,5h marszu, relaksowali się przy grillu opalając i pływając w Zalewie.

DM


I Szkolna Konferencja Młodych Językoznawców

14.06.2019 w naszej szkole odbyła się I Szkolna Konferencja Młodych Językoznawców. Uczniowie klas V-VIII przygotowali i zaprezentowali następujące referaty:

Sekcja kulturoznawcza:

1. Wiedeń – Śladami dynastii Habsburgów
Bartosz Wyciszkiewicz – kl. VI

2. Niesamowita Australia
Iga Domańska – kl. V

3. Najsłynniejsi amerykańscy i brytyjscy piosenkarze
Oliwia Legierska – kl. VIII

4. Życie Williama Szekspira
Amelia Urban – kl. V

5. Cuda natury USA
Amelia Palka, Aleksandra Wołczyk – kl. VIII

6. Londyn
Anna Bomba – kl. VII

7. Great Britain – Wielka Brytania
Gabriela Ostrowska, Julia Barana – kl. VIII

8. Berlin – zabytki i znane miejsca
Martyna Konieczna – kl. VIII

9. New York – Big Apple
Martyna Kaczmarek – kl. V

10. Literatura angielska
Martyna Waszczyk – kl. VIII

11. Legendy NBA
Mateusz Zając – kl. VIII

Sekcja językoznawcza
1. Present Simple, Present Continuous
Wiktoria Hajduk – kl. VIII

2. Past Simple
Maria Śliwińska – kl. VI

3. Tajemniczy świat zaimków w języku angielskim
Karolina Ociepa

4. Stopniowanie przymiotników
Daria Legierska, Weronika Wrzeszcz – kl. VI.


Wycieczka - Poznań, Gniezno, Biskupin


W dniu 05.06.2019r. uczniowie naszej szkoły pojechali na 3-dniowa wycieczkę. Pierwszy dzień wycieczki zaczął się od zwiedzania Biskupina - rezerwatu archeologicznego. Osada, której zrekonstruowany fragment dzisiaj dostępny jest dla turystów, powstała prawdopodobnie około 700 lat p.n.e. Była to owalna osada założona na niewielkiej wyspie, otoczona drewniano-ziemnym wałem obronnym o wysokości około 6 m, ponad którym górowała wieża strażnicza z bramą wjazdową. Następnie udali się do Gniezna, gdzie zwiedzili wnętrze Katedry Gnieźnieńskiej ze słynnym Drzwiami z XII wieku przedstawiającym sceny z życia św. Wojciecha. Byli również w podziemiach Katedry i na tarasie widokowym. Dzień był upalny, więc po obiadokolacji udali się nad pobliskie jezioro.

DZIEŃ DRUGI
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły zwiedzili Pałac w Rogalinie i Zamek w Kórniku. Rezydencję w Rogalinie w II połowie XVIII wieku wzniósł Kazimierz Raczyński. Z Zamkiem w Kórniku związana jest legenda o Białej Damie. Legenda ta głosi, że w Kórnickim Zamku tuż przed północą ożywa osiemnastowieczny portret Teofili z Działyńskich. Popołudnie aktywnie spędzili nad jeziorem.

DZIEŃ TRZECI
Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili Poznań - stolicę Wielkopolski. Najpierw uczestniczyli w warsztatach wyrobu rogali świętomarcińskich. Tam też mieli okazję posłuchać oryginalnej gwary poznańskiej. Następnie zwiedzili rynek, a o 12 w południe obejrzeli słynne koziołki na poznańskim ratuszu. Po obiedzie przewodnik w ubiorze powstańca ukazał im historię Powstania Wielkopolskiego poprzez interaktywne zabawy. Byli podzieleni na oddziały i wszyscy mieli swoje zadania. Na pewno uczniowie zapamiętają tę niezwykłą przygodę

DM


Festyn Rodzinny w Fałkowie

2.06.2019r. w Fałkowie odbył się Festyn Rodzinny organizowany przez Gminę Fałków pn.:"Dzień Rodziny". Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali występy artystyczne.

DM

DM


Dzień Języków Obcych


31.05.2019r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Akademię z tej okazji przygotowała Pani Karolina Ociepa i Pani Ewa Doniecka. W tym roku postawiliśmy na dobry humor 😆Zobaczyliśmy uczniów klasy VIII w scenkach: "wielojęzyczne wychowanie ", "taksówkarka nie zna języka polskiego ", "ściąganie na języku angielskim ", " nie znam języków obcych ". Nie mogło zabraknąć naszej "Mariolki". Uczniowie klasy IV wystąpili w scenkach " w parku", "w biurze ", oraz "zwiedzanie Londynu". Piosenkę w języku niemieckim i angielskimi "Anywhere., anyplace, anytime" zaspiewały Ania Bomba i Julia Flejterska z klasy VII Pozostałą oprawę muzyczną w języku niemieckim zapewniła klasa V. Na koniec nasze tancerki wykonały choreografię do piosenki "Solo"

DM

DM


Akademia z okazji Dnia Matki

 

DM

DM  DM

DM DM

   

    Jak co roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Matki. Nad całością przygotowań do występów czuwała pani Ewa Buc.
  Swoje artystyczne występy zaprezentowali uczniowie przedszkola, klas 0,I,II,III oraz VI, VII i VIII.
  Uczniowie prezentowali piękne tańce: 
  * "Taniec kwiatów" - w wykonaniu uczennic z klasy 0 do muzyki P. Czajkowskiego - przygotowała p. Mirosława Krzysztoporska
  *nowoczesny taniec w wykonaniu uczniów klasy II pod przewodnictwem pani Agaty Staszewskiej
  * żywiołowy taniec rosyjski do piosenki "Kalinka" w wykonaniu klasy III przygotowała pani Ewa Buc
  *nad występem przedszkolaków czuwały panie Dorota Pluta i Edyta Wyciszkiewicz, natomiast klasę I przygotowała pani Halina Rusek. Uczniowie starszych klas deklamowali wiersze i śpiewali piosenki. 
  Życzenia dla mam złożył zaproszony na uroczystość z-ca Wójta Gminy Fałków pan Krzysztof Bajor. Po uroczystości wszystkie mamy zostały zaproszone przez Panią Dyrektor na słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.
  Jeszcze raz życzymy wszystkim MAMOM dużo zdrowia i spełnienia marzeń!!!!!

   

   

    

   Wycieczka do Krakowa

       

     

    31.03.2019r. klasa VIII wraz z opiekunami p. Karoliną Ociepą i p. Anną Smołuch wyruszyła na długo oczekiwaną wycieczkę do Krakowa.
    Pierwszym punktem w naszym programie było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.
    Czekając na przewodnika nie omieszkaliśmy skorzystać z pobliskiego placu zabaw:)
    Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęliśmy na podszybiu Szybu Daniłowicza. Kolejnym punktem była „Komora Urszula”, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. Największy zachwyt wśród uczestników wycieczki wzbudziła oczywiście piękna Kaplica św. Kingi

    Trzy godzinne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce nie pozbawiło nas sił, kiedy w planach mieliśmy koncert Michała Szpaka

    Michał Szpak jest w trakcie trasy promującej jego najnowszy, znakomicie przyjęty przez odbiorców i krytykę krążek "Dreamer".

    Artysta od początku kariery udowadnia, że jego żywiołem są przede wszystkim występy live.

    Obdarzony mocnym, rockowym głosem wokalista wciąż nie daje się zamknąć w jednym gatunku muzycznym. "Dreamer" to podróż przez różne style i epoki muzyczne.

    Niezwykłe doświadczenie jakim było uczestnictwo w tym koncercie na długo zapadnie uczniom w pamięci.

     

     

      

     Turniej Wiedzy Pożarniczej

      Turniej    Turniej

      W piątek 29.03.2019r. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Końskich młodzież z całego powiatu rywalizowała w 42 Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
      Do rywalizacji podeszło dokładnie 39 uczestników w trzech grupach wiekowych: klas I-VI szkół podstawowych, w kategorii klas VII, VIII i III gimnazjum oraz w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
      Dzięki wygranym eliminacjom na szczeblu gminnym do walki na szczeblu powiatowym stanęli Daniel Merzoughi z klasy VI, Ernest Konieczny z klasy VIII i Mateusz Laskowski z klasy VIII. Chłopców do konkursu przygotował Sekretarz OSP w Czermnie pan Marcin Dziuba. Tym razem rywalizacja nie przyniosła nam miejsca na podium.

       

       

        

       Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

            Konkurs Konkurs

        5 marca 2019r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w XVI Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej ,, Kocham moją ojczyznę”, który odbył się w Gowarczowie.

        Zespół klasowy (Amelia Lis, Maja Lis, Jakub Wertka, Oskar Gunerka i Wojciech Zając) zaśpiewał piosenkę ,,Przybyli ułani pod okienko” , a solistka – Ania Bomba ,,Wojenko, wojenko”.
        Natomiast Marysia Śliwińska recytowała wiersz K.I. Gałczyńskiego pt. ,, Bagnet na broń”. Zajęła ona IV miejsce w konkursie.
        Uczestnicy godnie reprezentowali naszą szkołę. Wszyscy otrzymali dyplomy.

         

         

         

          

         "Pierwszy Dzień Wiosny"

         kino             

           

          21 marca  2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wagarowicza i pierwszy kalendarzowy Dzień Wiosny. Większość uczniów kojarzy ten dzień z możliwością ominięcia zajęć szkolnych. Jest to nieformalne święto, które nie usprawiedliwia nieobecności dzieci w szkole dlatego też, jak większość szkół wychodzimy naprzeciw tradycji i zorganizowaliśmy mniej formalne zajęcia. Słowo wagary pochodzi od łacińskiego vagari, czyli "włóczyć się ". Dlatego i nasza szkoła wybrała się na małą włóczęgę. 50-ro uczniów z 4 opiekunami pojechało do kina do Kielc na wzruszający film pt.: "O psie, który wrócił do domu". Oj niejedna łza została uroniona!! wszystkim film bardzo się podobał. Nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania świata. W końcu jak wiosna to i wiosenne porządki!

          porządki
           

          "Konkurs ortograficzny"

          konkurs konkurs           

            

           12.03.2019r. odbył się IV Gminny Konkurs Ortograficzny o pióro Wójta, który organizowany jest co roku przez polonistkę Panią Elżbietę Śliwińską. W tym roku do konkursu zgłosili się tylko uczniowie PSP w Czermnie. 
           Wyzwanie podjęło 9 uczniów z klas VI-VIII.

           Wyniki konkursu:
           I miejsce : Hajduk Wiktoria klasa VIII
           II miejsce: Waszczyk Martyna klasa VIII
           III miejsce: Śliwińska Maria klasa VI

           Ponadto w konkursie uczestniczyli:

                                                             konkurs

           Wilkowski Artur z klasy VIII
           Wołczyk Aleksandra z klasy VIII
           Aleksandra Konieczna z klasy VII
           Bomba Anna z klasy VII
           Pawlik Magdalena z klasy VI
           Wrzeszcz Weronika z klasy VI

           Zwycięzcom serdecznie gratulujemy

            

            

            

           12 marca 2019 roku w naszej szkole odbędzie się

            IV edycja KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO  O PIÓRO WÓJTA GMINY FAŁKÓW

           SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !

           Regulamin


             

            "Naukowa epidemia, czary mary i alchemia"

             eksperyment eksperyment eksperyment          

              

             15.02.2019r. naszą szkołę odwiedził pan Daniel z "Grupy Zaelektryzowani", który przeprowadził dla naszych uczniów niecodzienną lekcję pt. "Naukowa epidemia, czary mary i alchemia". Starsi i młodsi uczniowie mieli okazję zobaczyć niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne oraz zaobserwować ciekawe zjawiska fizyczne. Największy jednak entuzjazm u uczniów wzbudziły zabawy z helem.

              

              

             „Valentine´s Music Festival”

               

              walentynki14.02.2019 upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni i atmosferze miłości i przyjaźni. 
              A wszystko to z okazji Walentynek. Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka do specjalnie przygotowanej skrzynki wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom.

              W naszej szkole z okazji święta zakochanych, zorganizowany został już po raz VI Szkolny Konkurs Piosenki „Valentine´s Music Festival”. 
              Konkurs zorganizowała i przygotowała do niego uczniów pani Karolina Ociepa.

              W tym roku w walce na głosy zmierzyli się:

              1. Klaudia Dąbrowska z klasy IV w piosence „Alone”
              2. Amelia Urban z klasy V przy akompaniamencie gitary Martyny Kaczmarek i Mateusza Zająca w piosence „Zawsze tam, gdzie Ty”
              3. Emilia Drożdż z klasy V – „ Si jamais j´oublie” w języku francuskim
              4. Duet Kinga Nowak, Wiktoria Gotowicka z klasy V – w kultowej piosence „Zabiorę Cię właśnie tam”
              5. Natalia Dąbrowska z klasy V – „Zakryj”
              6. Duet Julia Sieradzka i Julia Ociepa z klasy V „A thousand years”
              7. Trio Daria Legierska, Maria Śliwińska, Weronika Wrzeszcz z klasy VI – „Nada” w języku hiszpańskim
              8. Bartosz Wyciszkiewicz kl. VI – w romantycznej piosence „Flames of love” + choreografia taneczna Marii Śliwińskiej
              9. Anna Bomba z klasy VII – śpiewała o miłości do mamy w piosence „List do matki”
              10. Julia Flejterska z klasy VII – piosenka „People help the people”
              11. Wiktoria Hajduk z klasy VIII - piosenka “Another love”
              12. Amelia Pałka z klasy VIII – w piosence “Dreszcze”
              13. Oliwia Legierska z klasy VIII „I´ ll never love again”

              Cały festiwal prowadzili uczniowe klasy VIII Gabriela Ostrowska i Jakub Markiewicz.

              Jury konkursu składało się z nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości: pani Ilony Ociepy i Bogdana Kowalewskiego. 
              Głosy oddawano na specjalnie przygotowanych kartkach dzięki którym dowiemy się nie tylko o tym kto zajął I, II, i III miejsce ale również kto zrobił największe show na scenie, która grupa została najwyżej oceniona oraz kto zasłużył na wyróżnienie.

              Dzięki uprzejmości pana Bogdana Kowalewskiego, doświadczonego muzyka i wieloletniego basisty zespołu „Maanam” w tym roku nagrodą za pierwsze trzy miejsca będzie nagranie piosenki w profesjonalnym studiu nagrań.

               

              Wyniki konkursu piosenki;

              1. Najlepsze wykonanie solo:

              I miejsce: Oliwia Legierska kl. VIII
              II miejsce: Anna Bomba kl. VII
              III miejsce: Amelia Pałka kl. VIII

              2. Największe show (wrażenia artystyczne): Bartosz Wyciszkiewicz kl. VI

              3. Najlepszy zespół (duet / trio): Maria Śliwińska, Daria Legierska, Weronika Wrzeszcz kl. VI

              4. Wyróżnienie:
              1. Julia Flejterska kl. VII
              2. Amelia Urban, Martyna Kaczmarek kl. V oraz Mateusz Zając kl. VIII

               

              Bezpieczne ferie

               ferie    ferie

              ferie

               Dla wszystkich uczniów ferie zimowe to czas odpoczynku i zabaw z kolegami. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. W związku z tym, w dniu 09.01.2019r. członkowie Szkolnego Koła PCK przygotowali apel dotyczący bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych. W apelu uczestniczył p. policjant dzielnicowy Jarosław Starnowski, który wygłosił krótką pogadankę.
               Dzieci do występu przygotowała wychowawczyni klasy II p. Agata Staszewska

                

               Święta tuż, tuż ...

                 Jasełka jasełka  jasełka   jasełka  jasełka  jasełka     jasełka  jasełka

                Dnia 20 grudnia 2018r. uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem katechetki Pani Doroty Lasoty zaprezentowali przedstawianie o tematyce bożonarodzeniowej. Tradycyjnie pojawiła się Maryja, Józef, anioł, pasterze, królowie, Herod. U progu żłobka stanęły także 4 pory roku ze swoimi darami. Historii o Narodzeniu Pańskim towarzyszyły kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów z kl. VIII.
                Przedstawienie niosło w sobie przesłanie duchowego przeżycia Świat Bożego Narodzenia i mówiło o konieczności ciągłego doskonalenia swojego życia.

                Wizyta  w Teatrze Wielkim w Łodzi

                Teatr   Teatr

                  

                 19.12.2018r. (środa) 47 uczniów naszej szkoły pojechało do Teatru Wielkiego w Łodzi na przedstawienie baletowe pt.: "Dziadek do orzechów".

                 Autorem inscenizacji i choreografii jest Giorgio Madia. 
                 Cudowna muzyka rosyjskiego kompozytora znalazła godną jej oprawę w postaci przepięknych dekoracji i kostiumów. 
                 W pierwszej scenie baletu, bożonarodzeniowym przyjęciu w domu radcy, dominuje kolor czerwony. Nawet ogromna choinka składa się z wielkich czerwonych kul - bombek.

                 Dwie kolejne sceny przedstawiające sen małej Klary przenoszą nas w scenerię, w której dominuje biel, srebro i złoto - i to zarówno w dekoracji jak i w kostiumach.

                 Część trzecia - podróż Klary i pięknego księcia - odbywa się w zaczarowanej Krainie Słodyczy. Wszystko jest cudowne, panuje atmosfera radości. W poszczególnych scenach tancerze wykonują tańce charakterystyczne m.in. Taniec hiszpański, Taniec Cukrowej Wróżki.

                  

                 Akcja "Daj włos"

                   akcja   akcja

                  Kolejny raz z wielką dumą prezentujemy, aż trzy uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Czermnie, które w pięknym geście jakim jest obcięcie i przekazanie włosów wsparły Fundację Rak and Roll.Fundacja ta zbiera włosy na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii.Dalej wędrują one do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.

                  Nasze bohaterki to siostry Maja i Wiktoria Gotowickie z klasy II i V oraz Emilka Dróżdż z klasy V.

                   Chętne osoby, które pragną odmienić swój wygląd zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami nt. ścinania włosów na oficjalnej stronie fundacji Rak and Roll w zakładce "Daj włos!" lub do kontaktu z koordynatorem akcji w szkole panią Anną Smołuch.

                   

                   

                    

                   Wizyta Świętego Mikołaja

                       Mikołajki                                Mikołajki

                     

                    Chociaż za oknami brak śniegu nastrój świąteczny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czermnie gości już od pierwszych dni grudnia.

                     6-go grudnia jak co roku panował u nas szczególny klimat, gdyż - zgodnie z tradycją – gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdej klasy znalazły się paczki, które wszystkim dzieciom wręczał osobiście Mikołaj. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.

                     

                    "Andrzejki"

                      andrzejki  andrzejki  andrzejki

                      

                     Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

                     Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

                     W naszej szkole 29.11.2018 r. dla klas młodszych i dla klas starszych odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Symbole andrzejkowe, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.
                     Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

                      

                     Konkurs recytatorski pn.:" "Wolna Polska" konkurs

                       

                      Jednym z wydarzeń upamiętniających 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole był konkurs recytatorski pn.:" "Wolna Polska" zorganizowany przez polonistkę panią mgr Elżbietę Śliwińską.

                      Po obradach jury w składzie: p. Małgorzata Kolodyńska, p. Ilona Czapelska, p. Marianna Michalska podczas apelu zostały ogłoszone wyniki, oraz wręczono nagrody.

                      W klasie 0-III zwycięzcami zostali:

                      I miejsce Lis Amelia z klasy III
                      II miejsce Flejterska Julia z klasy I
                      III miejsce Gunerka Oskar z klasy III

                      W klasach IV-VIII zwyciężyli:

                      I miejsce Śliwińska Maria z klasy VI
                      II miejsce Dróżdź Emilia z klasy V
                      III miejsce Smołuch Hanna z klasy z IV

                      Serdecznie gratulujemy!!

                       

                      "„Dzień z muzyką poważną”

                        muzyka muzyka

                        

                        

                       W dniu 27.11.2018r. nauczycielka muzyki pani mgr Ewa Buc zaprosiła wszystkich uczniów i nauczycieli do wysłuchania i zobaczenia prezentacji przygotowanej przez uczniów klas V i VI na temat tańców towarzyskich. Tradycją już naszej szkoły stał się dzień poświęcony muzyce poważnej, którą przedstawili nam Pukal Gabriela, Szymon Palus z klasy VI oraz Dąbrowska Natalia, Nowak Kinga z klasy V. Dzień po takiej „dawce” muzyki upłynął w bardzo wesołej atmosferze.

                        

                        

                        "Ekspedycja smaków " w sklepie Tesco w Końskich

                        Tesco  Tesco

                         Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wyruszyli do pobliskiego miasta Końskie aby wziąć udział w ekspedycji smaków zorganizowanych przez supermarket Tesco. 14.11.2018r  był dniem pełnym wrażeń tym razem dla klas I i III.

                         Dzięki uczestnictwie w programie uczniowie:

                         -zdobyli wiedzę o pochodzeniu produktów i ich sezonowości (w przypadku warzyw i owoców), a co za tym idzie różnicowaniu diety w zależności od pór roku i bazowaniu na regionalnych produktach.
                         -mogli spróbować wielu produktów, poznać nowe smaki i odkryć różnorodność zdrowych produktów. Była to inspiracja, by na co dzień wybierać produkty pełnowartościowe (w miejsce produktów przetworzonych).
                         -nauczyli się prawidłowego czytania etykiet i przekonali, że produkty posiadają różny skład i dwa produkty z pozoru identyczne mogą się bardzo różnić.
                         - zdobyli wiedzę o przechowywaniu żywności.
                         - przypomnieli sobie informacje o piramidzie żywieniowej wraz z omówieniem elementów wchodzących w jej skład.
                         - poprzez aktywizujące zajęcia grupowe rozwinęli przydatną umiejętność pracy w zespole.
                         - dowiedzieli się jakie są sposoby na ograniczenie marnowania żywności.

                         Było miło, sympatycznie a przede wszystkim PYSZNIE

                          

                          

                         Uroczysty przemarsz

                         11 listopada 

                         •  

                          11 listopada 2018r. o godz. 11:00 dla upamiętnienia 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność uczniowska naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzicami oraz mieszkańcami Czermna i okolic ruszyła w marszu przez ulice Czermna do kościoła na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Uroczysty przemarsz, podczas którego śpiewano patriotyczne pieśni prowadził sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Czermnie oraz sztandar naszej szkoły.

                           

                           

                          Akademia

                          Akademia 

                          • Dzień 09.11.2018r. w naszej szkole był dniem niezwykle uroczystym. Obchodziliśmy bowiem 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

                           Uroczystą akademię z tej okazji przygotował wraz z uczniami klasy VIII historyk pan mgr Marian Adamczyk.

                           "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

                           W dniu dzisiejszym o symbolicznej godzinie 11:11 społeczność uczniowska wraz z nauczycielami odśpiewała 4 zwrotki Hymnu Polskiego. 
                           W ten sposób przyłączyliśmy się do akcji: „Pobijmy razem Rekord dla Niepodległej” i odpowiedzieliśmy tym samym na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Rady Dzieci i Młodzieży do świętowania „DNIA DLA NIEPODLEGŁEJ”

                            

                            

                            

                           Wycieczka kl. VII- VIII

                           wycieczka 

                           • 31 października 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Karoliny Ociepy, pani Elżbiety Śliwińskiej i pani Anny Smołuch zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. 
                            Celem wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie.
                            Młodzież w wieku 14/15 lat potrafi dostrzec rolę i odpowiedzialność jaka na niej spoczywa by historia nie zatoczyła koła i nigdy w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń. 
                            To na tej młodzieży spoczywa obowiązek pamięci i zadumy nad miejscem ludzkiej kaźni. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa, lekcją przeprowadzoną z dbałością o wrażliwość młodych ludzi, ale bez nadmiernego łagodzenia strasznej prawdy.

                             

                             Ślubowanie

                             

                             30 października 2018r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści PSP im. H. Sienkiewicza w Czermnie są pełnoprawnym uczniami!!!

                            •  

                            •  

                             Dzień Edukacji Narodowej

                             Dzień Nauczyciela          

                             • 12 października 2018r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
                              Oprócz wierszy, piosenek i życzeń uczniowie szkoły wyrazili swoim nauczycielom wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie.

                              Dzisiaj również cała społeczność uczniowska z Panią Dyrektor na czele żegnała odchodzącą na emeryturę Panią Anię Michalczyk.
                              Nie obyło się bez wzruszających przemówień oraz życzeń wielu radości, spokoju i uśmiechu na emeryturze!

                              Na koniec oprócz kwiatów Grono Pedagogiczne dostało od swoich uczniów "różowe okulary" aby choć czasem spojrzeć na ucznia ... z przymrużeniem oka.

                              

Nadchodzące wydarzenia