Klasa VIII 27 maja 2026r. udała się na wycieczkę do Maleńca, aby zwiedzić Zabytkowy Zakład Hutniczy.
Wycieczkę zorganizował wychowawca klasy Marian Adamczyk, a uczestniczyła w niej także dyrektor czermińskiej szkoły p. Karolina Ociepa. Atrakcji było bardzo dużo:
1. Zwiedzanie całego zabytku.
2. Projekcja filmu dokumentalnego z 1957r. o malenieckim zabytku.
3. Warsztaty o kole wodnym i jego energii, w trakcie tych warsztatów prezentowane były zasady działania koła wodnego, jego obsługi i konserwacji.
4. Warsztaty o dawnym kowalstwie i odlewnictwie – zajęcia te prowadzone były przy kuźni kowalskiej wyposażonej w pełen komplet narzędzi kuźniczych, a Kuba Majkowski był aktywnym uczestnikiem owych zajęć.
5. Uczniowie byli świadkami głośnego wystrzału armatniego, który był specjalnie dla nich zaprezentowany z armatki z minionych wieków. 6. Uczniowie uczestniczyli w interaktywnej podróży w czasie dzięki goglom i manipulatorom mogli przenieść się do XIX wieku i wcielić się w rolę ówczesnego hutnika malenieckiego.
Poza tym było ognisko z kiełbaskami, gra w piłkę nożną i siatkówkę i na koniec tort przygotowany przez rodziców na pożegnanie z ósmą klasą














